Ciekawostki o Kotlinie Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka położona jest w Sudetach środkowych, jej głównym miastem jest Kłodzko. Ziemię kłodzką tworzy kotlina wraz z otaczającymi ja Górami Stołowymi,  Bardzkie, Bystrzyckie i Masywem Śnieżniki. Kotlina Kłodzka zajmuje obszar około pięciuset kilometrów kwadratowych na terenie o średniej wysokości  350 – 450 m n.p.m. Jest to największa kotlina górska w Sudetach, Zajmuje rozległy obszar o pofałdowanej powierzchni w kształcie wielkiego trójkąta,

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Kotlina ta powstał podczas orogenezy alpejskiej, kiedy to otaczające ja pasma górskie zostały wydźwignięte w górę o średnio pięćset metrów w górę. Podczas pierwszego zlodowacenia kotlinę kłodzką pokrył lodowiec, który pozostawił pofałdowania widoczne na tym trenie do dziś. Przez Kotlinę Kłodzką płynie Nysa Kłodzka, która w okolicach Barda przecina malowniczym przełomem na dwie części Góry Bardzkie. Przełom ten powstał na wskutek erozji wodnej oraz siły rzeki, która płynęła tą okolicą podczas wypiętrzania się gór. Kotlina Kłodzka jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Na terenie kotliny można spotkać wiele uzdrowisk, które powstały dzięki występowaniu w tej okolicy licznych wód termalnych oraz leczniczych.

Klimat Kotliny Kłodzkiej jest delikatny i bardzo kontrastuje z klimatem otaczających ją gór. Kotlina Kłodzka przyciąga turystów dzięki swoim niezwykłym walorom turystycznym. Sudety bogate są w piękne skalne ostańce tworzące skalne miasta. Góry te prawie w całości położone są na terenie polski, a ich najwyższy szczyt Śnieżka jest często odwiedzany przez turystów. Wielką popularnością cieszą się Góry Stołowe, do których można się dostać od strony Kotlina Kłodzkiej. Przyciągają one turystów swoją niezwykłą budową i przepiękną naturalną przyroda oraz czystym powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *