Szafir – niezwykle piękny kamień

Szafir jest niezwykle twardym minerałem z gromady tlenków, stanowi niebieską odmianę korundu. Jest rzadkim minerałem. Tworzy najczęściej kryształy o postaci pseudoheksagonalnych słupów  przekroju sześciobocznego i bipiramid. Jest kruchy, przezroczysty, często wykazuje podzielność wykorzystującą płaszczyzny zbliźniaczeń. Można spotkać również szafiry o innych kolorach niż niebieski, takich jak: biały, bezbarwny jasnoróżowy, czerwonawy, pomarańczowoczerwony, purpurowy, fioletowy fioletowonie-bieski, zielony jasnoniebieski, szary, brunatny oraz czarny.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Szafir występuje również w odmianach dwubarwnych, jednak te są rzadziej spotykane. Szafir najczęściej spotykany jest w skałach magmowych, takich jak pegmatyt, i bazalt. Największe kryształy szafiru znajdowane są na Sri Lance, nie przekraczają one jednak dwudziestu kilogramów. Szafiry tej wielkości nie posiadają jednak wartości jubilerskiej. Najcenniejsze są szafiry o odcieniu bławatka, barwy takie mają szafiry z Kaszmiru, Birmy i Tajlandii.  W Polsce białe i przeźroczyste szafiry można spotkać rzadko wyłącznie na Dolnym Śląsku. Szafir ma przede wszystkim wysoką wartość kolekcjonerską.

Jest bardzo ceniony i poszukiwany. Szafiry wykorzystywane są do wyrobu drogiej biżuterii, cenione są przez jubilerów. Swoje zastosowanie szafir znalazł również w przemyśle precyzyjnym. Domieszkowany tytanem znalazł zastosowanie jako ośrodek czynny nowoczesnych laserów. Szafir otrzymywany jest również syntetycznie, jedna różni się od naturalnego. Niektórzy sądzą, ze w szafirze tkwi ukryta tajemnica, że jest to leczniczy kamień, który jest w stanie uzdrowić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *